مدیریت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران- تاریخچه دانشگاه
تاریخچه دانشگاه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۱۷ | 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران در مردادماه سال 1352، با عنوان مرکز پزشکی بین‌المللی ایران شروع به کار نمود. برنامه‌ریزی اولیه در مورد نحوه فعالیت این مرکز از اواسط سال 1353 آغاز و اولین واحدی که در این مرکز تاسیس شد، کتابخانه مرکز بود که فعالیت خود را خیلی سریع آغاز و در مدت کمتر از دو سال با جمع‌آوری چندین هزار مجله علمی و کتاب‌های مختلف در شاخه‌های علوم پزشکی و ارتباط مستقیم از طریق ماهواره با مرکز اطلاعات پزشکی آمریکا در ردیف مهم‌ترین مراکز اطلاع‌رسانی پزشکی در سطح بین‌المللی قرار گرفت. این مرکز متعاقباً توسط سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان کتابخانه و مرکز اطلاعات منطقه وسیع مدیترانه شرقی تعیین گردید.
همچنین بر اساس تصمیمات کمیسیون منتخب یک‌صد و سومین نشست شورای گسترش آموزش عالی در تاریخ 5/6/1354، مرکز پزشکی (بین‌المللی) ایران مجاز به تأسیس دانشکده پزشکی و پذیرش دانشجو در رشته‌های مختلف پزشکی و دانشکده پرستاری در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دانشکده علوم پیراپزشکی با رشته‌های بانک خون، رادیولوژی و آزمایشگاه و مدیریت مؤسسات پزشکی و بهداشتی در سطح کارشناسی گردید.
مرکز پزشکی ایران در سال 1354 علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی پزشکی، فعالیت‌های بالینی و درمانی خود را، با تاسیس تنها بیمارستان تابع خود به نام کلینیک ایرانشهر (بیمارستان شهید دکتر رهنمون) تشکیلات خود را توسعه داده و در سال 1355 هم‌زمان با تامین فضاهای آموزشی، تامین تجهیزات و نیروی انسانی، برنامه‌ریزی‌های آموزشی نیز شروع و دانشگاه‌های هاروارد، کلمبیا وکرنل نیز فعالیت های مشترک خود را با این مرکز آغاز نمودند.
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و نیز انقلاب فرهنگی، فعالیت‌های مرکز پزشکی ایران در طول سال‌های 63-1361 به‌طور محدود تداوم و نهایتاً با سپری شدن دوره کوتاه فترت و تصویب تأسیس دانشگاه‌های علوم پزشکی تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۶۵ با ادغام چند دانشکده و مؤسسه آموزش عالی در مرکز پزشکی، رسماً تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی ایران فعالیت خود را ادامه داد.
با انحلال سازمان‌های منطقه‌ای بهداشت و درمان استان‌ها و واگذاری مسئولیت اداره و فعالیت واحدهای مناطق به دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۱۳۷۳، منطقه غرب استان تهران شامل شهرستان‌های کرج، اشتهارد، طالقان، هشتگرد، ساوجبلاغ، شهریار و رباط‌کریم تحت پوشش این دانشگاه با عنوان جدید و آرم تأییدشده دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ایران قرار گرفت. این وضعیت تا سال 1389 ادامه داشت. در این سال با تأسیس استان جدید البرز، بیمارستان‌هایی که در محدوده این استان قرار داشتند، با تشکیل دانشگاه علوم پزشکی البرز، به این دانشگاه انتقال یافتند.
دانشگاه علوم پزشکی ایران علیرغم ادغام با دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1389 و انفکاک از این دانشگاه در سال 1392، دوره احیا خود را به سرعت طی نمود و با تجمیع و بسیج منابع خود، به بالندگی سرافرازنه خود ادامه می دهد.
با وجود فراز و نشیب های مختلف این دانشگاه، پله‌های توسعه و گسترش کمی و کیفی و سیر تکامل خود را پس از انقلاب به‌سرعت طی کرده و با تکمیل کادر علمی، امکانات و تجهیزات آموزشی در حال حاضر دارای بیش از 10000 دانشجو است که در رشته‌های مختلف علوم پزشکی و پیراپزشکی در 10 دانشکده پزشکی، پرستاری و مامائی، پیراپزشکی، بهداشت، علوم توان‌بخشی، مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، علوم رفتاری و سلامت روان، فناوری‌های نوین پزشکی، پزشکی پردیس بین‌الملل و طب ایرانی (که در سطح شهر تهران پراکنده هستند) به تحصیل اشتغال داشته و دارای بیش از 951 عضو هیئت‌علمی هست.
•    جمعیت تحت پوشش
 بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت شهری و روستایی استان تهران در قالب شهرستان‌های رباط‌کریم بهارستان، شهریار، قدس و ملارد تحت پوشش دانشگاه است، که از این تعداد جمعیت چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در شهرها و مابقی در روستاهای شهرستان‌های استان تهران تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه قرار دارند.

 

نشانی مطلب در وبگاه مدیریت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=402.37957.71526.fa
برگشت به اصل مطلب